2. Podstawowe zasady żywienia sportowców

Trzy najważniejsze czynniki w żywieniu sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe to:

nawadnianie – dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości płynów;
energia – paliwo dla mięśni;
regeneracja – strategia odżywiania, która pomaga w optymalnej regeneracji i adaptacji treningowej.

2.1 Nawadnianie

Odwodnienie (brak wody w organizmie) to jedna z podstawowych przyczyn odczuwania zmęczenia w trakcie uprawiania sportu. Ogólnie rzecz biorąc, spowodowany odwodnieniem spadek wagi o 2–3% w stosunku do wagi przed treningiem sprawia, że maleje wydajność Twojego organizmu – zarówno fizyczna, jak i umysłowa.

Dzięki trzem prostym krokom możesz zagwarantować swojemu organizmowi optymalny poziom nawodnienia:
  • Trening zawsze zaczynaj z odpowiednim poziomem nawodnienia.
  • Podczas jazdy na rowerze i biegania pij w regularnych odstępach.
  • Po skończonym treningu dobrze się nawodnij, aby szybciej się zregenerować.
Pamiętaj, że im dłuższy dystans i wyższa temperatura oraz wilgotność, tym więcej płynów Twoje ciało będzie potrzebować. Indywidualne zapotrzebowanie na płyny podczas treningu wytrzymałościowego zależy od wielu czynników, np. czasu trwania i intensywności wysiłku, warunków pogodowych czy stopnia pocenia się. Ogólnie przyjmuje się, że odpowiednią strategią nawadniania podczas wysiłku wytrzymałościowego trwającego ponad 60 minut jest spożywanie ok. 400–800 ml płynów na godzinę w małych, regularnych dawkach (np. 150 ml co 15 minut). Jeśli jednak trenujesz lub startujesz w zawodach w upale, ilość płynów na godzinę powinna być wyższa niż przy chłodniejszej pogodzie.
 
%f1

Przyjrzyjmy się bliżej kofeinie

Poranna kawa stawia Cię na nogi, a filiżanka po obiedzie pozwala Ci przetrwać popołudnie? Nie tylko Tobie! Taki scenariusz dotyczy wielu z nas. Pobudzającą kofeinę zawiera jednak nie tylko kawa: można ją znaleźć również w napojach kofeinowych oraz produktach żywnościowych dla sportowców. Kofeina ma wpływ na różne tkanki naszego ciała. Już 75 mg tej substancji może poprawić naszą sprawność umysłową.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skuteczna dawka kofeiny (ok. 3–4 mg/kg masy ciała) przyjęta na godzinę przed wysiłkiem wytrzymałościowym zwiększa wytrzymałość oraz zmniejsza poczucie zmęczenia. Jednak każdy reaguje na kofeinę inaczej i jej działanie nie jest takie samo u wszystkich.

Wypróbuj nasze produkty z kofeiną na 60 minut przed treningiem lub podczas dłuższego biegu czy jazdy na rowerze!

Kofeinę zawierają następujące produkty PowerBar® z naszej oferty: napój CHARGER, napój izotoniczny ISOMAX, napój 5ELECTROLYTES bez kalorii, napój Tonic Boost o smaku grejpfruta i cytryny, żel POWERGEL® Original o smaku czarnej porzeczki i zielonego jabłka, żel POWERGEL® FRUIT o smaku mango i marakui, żel POWERGEL® HYDRO o smaku wiśniowym, żel POWERGEL® HYDROMAX o smaku coca-coli, żelki POWERGEL® Shots o smaku coca-coli.
 
Napoje izotoniczne PowerBar® ISOACTIVE i ISOMAX gwarantują maksymalny poziom nawodnienia i dają uczucie odświeżenia. Przygotowane na bazie wody tworzą roztwór węglowodanów i elektrolitów, co wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wysiłku wytrzymałościowego. Jednym z 5 głównych elektrolitów, które najszybciej tracimy z potem, jest sód, odpowiedzialny za prawidłowe przyswajanie wody podczas treningu wytrzymałościowego. W pocie znajdują się również inne substancje, takie jak np. chlorki potasu, wapnia i magnezu.
 
%f2

Wyłączny dystrybutor produktów PowerBar w Polsce - TriSolution 

Zamów broszurę PowerBar® Nutrition Coach dla Triatlonistów

Powrót do listy