Hania Bakuniak

Związana z pływaniem od siódmego roku życia. Jako dziewiętnastolatka zdobyła swój pierwszy indywidualny medal na mistrzostwach Polski. Po operacyjnej artroskopii kolana, w wieku dwudziestu jeden lat odkryła pływanie w zimnej wodzie, które stało się jej pasją. Uwielbia wyzwania, przede wszystkim związane z wodą. Jako pierwsza Polka w historii przepłynęła kanał Catalina z wyspy na ląd – dystans wynosił 35 kilometrów...
Z wykształcenia jestem... wciąż jeszcze studiuję. Posiadam tytuł licencjata z Zarządzania, zamierzam zdobyć tytuł magistra. 
Moją dyscypliną sportu jest… pływanie na wodach otwartych oraz w lodowatej wodzie. 
Mieszkam w… Szczecinie na co dzień, ale kiedy tylko mogę, wracam do Bydgoszczy – mojego rodzinnego miasta.
Z zawodu jestem… to się jeszcze okaże. Chciałabym być dobrym menedżerem albo może statystykiem sportowym (skaut). Interesuje mnie także organizowanie eventów czy szeroko pojęty marketing.
Początki swojej sportowej pasji wspominam... jako zabawę na basenie.
Uprawiając sport, nauczyłam się, że... nie można mieć wszystkiego od razu i szybko się nie poddaję.
Z pewnością nie jest to sport dla... osób nieświadomych zagrożeń takiego wysiłku, jak również słabych psychicznie. Trzeba kontrolować swój organizm i dbać przede wszystkim o zdrowie, a nie wynik. Treningi długodystansowe bywają nudne, lecz i tak należy zachować pełne skupienie na prawidłowej realizacji zadania.
Moja rada dla zainteresowanych uprawianiem tego sportu to... zacznij pływać spokojnie i dla przyjemności, reszta przyjdzie sama.
Najwięcej czasu w ciągu dnia poświęcam na... doskonaleniu się w kwestiach związanych ze sportem oraz podjętymi studiami.
Trening w grupie to dla mnie... miło spędzony czas i motywacja.
Trening indywidualny jest... zadaniem, które staram się wykonać, jak należy.
Najbardziej podczas treningu lubię... pływać równym tempem i ćwiczyć na siłowni.
Mój ulubiony sprzęt treningowy to... bańka (pull buoy). Umieszczona między nogami ułatwia mi utrzymanie pozycji ciała i zmusza ręce do większego wysiłku. Wykorzystuję ją czasem jako deskę do pracy samymi nogami. Nawet nieużywana na treningu jest dla mnie ważna. Motywuje do działania poprzez zawarte na niej treści np. Hakuna Matata [uśmiech]
Sprzęt podczas treningu jest dla mnie... urozmaiceniem i pomocą w doskonaleniu pływania.
Moi kibice to... rodzina, przyjaciele i wszyscy zainteresowani tym, co robię. To osoby wspierające mnie w każdej sytuacji.
Sport jest dla mnie… bardzo, bardzo ważny. Jest także szansą na zrzucenie paru kilogramów.
Najtrudniejsze w moim treningu jest... pływanie sprintem, szybko i dynamicznie.
Konkurencja jest dla mnie... motywacją do pracy i osiągania celu.
Wyzwań szukam... na całym świecie. 
Odpoczywam... na różne sposoby, jak potrafię i kiedy tylko mogę na przykład, czytając książkę, leżąc w łóżku z laptopem, grając w gry z rodziną, czy bawiąc się z kotem i psem.
Gdybym miała więcej czasu... spędzałabym go z najbliższymi oraz organizowałabym eventy sportowe.
Duże pieniądze wydałabym na... realizację marzeń między innymi na opłacenie mieszkania na ostatnim piętrze wieżowca w Gdyni lub udział w maratonach pływackich. 
Gdybym nie trenowała, to byłabym... leniwa i mniej zorganizowana.
Jestem dumna z... moich osiągnięć i każdego podjętego wyzwania.
Najtrudniej jest mi pogodzić się z… negatywnymi sytuacjami, na które nie mam wpływu.
Gdy myślę o przyszłości… to sama się sobie dziwię, co chcę zrobić. Mam jednak przed oczami to, co wydarzy się najbliższym czasie... teraz – Mistrzostwa Świata w lodowym pływaniu.
Najbliższe wyzwanie… Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym w Murmańsku w Rosji. Co do lata, to się jeszcze okaże.
Największy sukces... za każdym razem, gdy się nie poddałam, oraz rekord świata na dystansie 1 kilometra w pływaniu lodowym.
Najważniejsza decyzja w mojej karierze sportowej to... postanowienie dążenia do założonego celu i chęć powrotu do pełnej sprawności po operacji kolana, mimo lęku przed wejściem do basenu.
Największa porażka… znalazłoby się kilka równie bolesnych.
Najważniejsze słowa, jakie usłyszałam… „jeśli oddychamy, to wszystko jest w porządku” oraz „tylko spokój może cię uratować”.


...Wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Świata, jak również Pucharu Świata w Zimowym Pływaniu. Na liście jej osiągnięć znajduje się także wiele medali Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na basenie oraz wodach otwartych. Obecnie myśli o startach w maratonach długodystansowych oraz pływaniu lodowym, a przede wszystkim odkrywaniu piękna Polski z poziomu wody. Kontynuuje studia magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Zarządzanie, na którym uzyskała już tytuł licencjata.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Hani Bakuniak / Hanna Bakuniak – oficjalny profil Facebook
 

Powrót do listy