Gdynia Półmaraton stara się o Mistrzostwa Świata

Lidia Chojecka – Leandro, Anna Rogowska, Jacek Wszoła, Bogusław Mamiński i Tomasz Czubak w jednym miejscu. To może oznaczać jedno. Szykuje się coś poważnego. Co? Gdynia chce zorganizować Mistrzostwa Świata w półmaratonie w 2020 roku.
 - Chęć organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku zgłosiliśmy już w lipcu do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wiemy, że oprócz Gdyni, o organizację Mistrzostw Świata stara się również Półmaraton Warszawski – mówi Michał Drelich, organizator biegu z agencji Sport Evolution. - Czekamy na decyzję PZLA, które polskie miasto będzie oficjalnym kandydatem zgłoszonym do Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej – dodaje. 
 
Gdynia Półmaraton został już w tym roku doceniony na arenie międzynarodowej. We wrześniu Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna – IAAF, przyznała gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego. W październiku natomiast, Gdynia Półmaraton otrzymał pięć gwiazdek od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej.
 
W listopadzie Polski Związek Lekkiej Atletyki wyłoni oficjalnego polskiego kandydata na organizację Mistrzostw Świata w Półmaratonie – mówi Piotr Długosielski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - W styczniu 2017 roku, kandydatura zostanie zgłoszona do IAAF. Gospodarza Mistrzostw Świata poznamy pod koniec 2017 roku – dodaje Długosielski. 
 
Zadowolenia nie kryją włodarze miasta
 
W Gdyni przywiązujemy dużą wagę do sportowej i organizacyjnej jakości imprez, które odbywają się w naszym mieście. Cieszymy się, że fakt ten został zauważony i doceniony – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. I dodaje: - Wierzę, że z każdą kolejną edycją Gdynia Półmaratonu, będziemy wieszać sobie poprzeczkę coraz wyżej.
 
%f2


Kandydaturę Gdynia Półmaratonu popierają znakomici sportowcy. Do Gdyni na konferencję prasową przyjechała Lidia Chojecka – Leandro, Anna Rogowska, Jacek Wszoła, Bogusław Mamiński oraz Tomasz Czubak. Wszyscy przyznali, że z czystym sumieniem mogą poprzeć kandydaturę Gdyni w staraniach o Mistrzostwa Świata w 2020 roku. Szczególnie istotne wydaje się zdanie Jacka Wszoły, złotego i srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich, który urodził się i mieszka w Warszawie.

Kara dla Warszawy
 
- Moje poparcie dla Gdyni to kara dla Warszawy – powiedział. – Mówię to poważnie. W stolicy zaniedbano sport. Widać to na przykład na trudnościach jakie ma Anita Włodarczyk, która nie ma gdzie trenować.
 
Poniżej prezentujemy pełną listę sportowców, którzy popierają Gdynię:

 
Lidia Chojecka – Leandro – uczestniczka IO w Sydney (5 miejsce), Atenach (6 miejsce) oraz w Pekinie. Halowa Mistrzyni Świata na 1500 i 3000 m, jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w historii.

Anna Jakubczak – Pawelec – finalistka IO w Sydney (6 miejsce) oraz Atenach (7 miejsce), uczestniczka IO w Pekinie, wielokrotna mistrzyni kraju na różnych dystansach.

Anna Rogowska – brązowa medalistka IO w Atenach, mistrzyni świata, halowa mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata w skoku o tyczce

Iwona Guzowska – wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie

Jacek Wszoła – złoty i srebrny medalista IO (Montreal 1976, Moskwa 1980), halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady.

Bogusław Mamiński – wicemistrz świata i Europy, finalista IO w Moskwie (7 miejsce) i Seulu (8 miejsce), zwycięzca Pucharu Świata i Europy.

Wojciech Kałdowski – brązowy medalista Halowych Mistrzostw Europy 1996 na 800 m.

Marcin Chabowski – czołowy polski maratończyk, czwarty zawodnik ME w Amsterdamie (2016), wielokrotny mistrz Polski.

Adam Korol – czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu, minister sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz (2015).

Karolina Nadolska – uczestniczka IO w Londynie, do 2016 roku rekordzistka Polski w półmaratonie, jedna z najwybitniejszych polskich maratonek w historii.

Kamila Gradus – maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.

Aniela Nikiel – Głogosz – maratonka, uczestniczka IO w Atlancie (1996), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.

Paweł Czapiewski – medalista mistrzostw świata (3m,Edmonton 2001) i halowy mistrz Europy w biegu na 800m, uczestnik IO w Pekinie.

Sławomir Majusiak – brązowy medalista mistrzostw Europy w Splicie (1990) w biegu na 5000 m z czasem 13:22,92 (2 miejsce w historii polskiej lekkoatletyki).

Tomasz Czubak – rekordzista Polski w biegu na 400 m, medalista mistrzostw świata i Europy w sztafecie 4x400m.

Jan Huruk – uczestnik IO w Barcelonie (7 miejsce), 4 zawodnik mistrzostw świata w maratonie w Tokio (1991).
 
Gdynia Półmaraton odbędzie się 19 marca. Rejestracja zostanie otwarta 24 października na portalu www.SlotMarket.pl Dla pierwszych 1000 zawodników, którzy zarejestrują się i opłacą udział w Gdynia Półmaratonie, obowiązywać będzie promocyjna cena 59 zł. Dla kolejnych chętnych cena wynosić będzie 79 zł.
 
Więcej informacji na www.gdyniapolmaraton.pl oraz www.facebook.com/gdyniapolmaraton
 
Organizatorem Gdynia Półmaratonu jest agencja Sport Evolution, która wraz z Gdyńskim Centrum Sportu organizuje także zawody triathlonowe Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia, które zostały uznane za najlepszą imprezę sportową w Gdyni w 2015 roku.
 
Md/materiały prasowe
Zdjęcia: M.Dybuk i materiały prasowe
Powrót do listy