2. Podstawowe zasady żywienia sportowców

2.2. Energia

Do uprawiania aktywności fizycznej potrzebujemy energii: im większa intensywność (czyli prędkość) lub długość wysiłku, tym więcej energii zużywamy.

Najbardziej podstawowe i najszybsze źródło energii w sportach wytrzymałościowych stanowią węglowodany. Są one magazynowane w naszym ciele w postaci glikogenu w wątrobie i w mięśniach. Glikogen zgromadzony w mięśniach to łatwo dostępne źródło energii dla pracujących mięśni, natomiast głównym zadaniem glikogenu w wątrobie jest utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi. Zmniejszenie się poziomu glukozy we krwi może prowadzić do hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi), która wpływa na ograniczenie zdolności umysłowych oraz spadek koncentracji.

Możesz dać z siebie wszystko tylko wtedy, gdy magazyny energii w Twoich mięśniach i wątrobie są pełne. Przed zawodami powinno się jeść lekkostrawne posiłki ubogie w tłuszcze i błonnik, ale bogate w węglowodany. Taki posiłek najlepiej zjeść na 3 do 4 godzin przed startem. Może to być np. makaron z sosem pomidorowym o niewielkiej zawartości tłuszczu, płatki śniadaniowe na zimno lub na ciepło z bananem albo jogurt odtłuszczony z miodem (por. model posiłku PowerBar® na str. 10).

Na godzinę przed startem polecamy zjedzenie małej przekąski o dużej zawartości węglowodanów (np. batonika PowerBar® ENERGIZE, żelków POWERGEL® SHOTS, dojrzałego banana, tosta z miodem). Jeśli przed zawodami odczuwasz tremę i/lub nie masz ochoty na jedzenie, wypróbuj napoje bogate w węglowodany (np. napój izotoniczny lub żel energetyczny rozpuszczony w wodzie).

Gdy zapasy glikogenu w Twoim organizmie wyczerpią się, nie będziesz w stanie kontynuować wysiłku z dużą intensywnością. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie dłuższego biegu albo jazdy na rowerze dostarczać sobie węglowodany z odpowiednich źródeł i we właściwej ilości.
Napoje PowerBar® ISOACTIVE oraz ISOMAX, baton ENERGIZE Bar, ciastko ENERGIZE MUFFIN, wafelek ENERGIZE WAFER, żele POWERGEL®, żelki POWERGEL® SHOTS i smoothie PERFORMANCE SMOOTHIE zostały stworzone specjalnie dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Zawierają C2MAX Dual Source Carb Mix, czyli źródła glukozy i fruktozy w specjalnie opracowanych proporcjach. Zalecana dawka węglowodanów zależy od czasu trwania wysiłku oraz jego intensywności i może wynosić nawet do 90 g na godzinę.
%f3

Wyłączny dystrybutor produktów PowerBar w Polsce - TriSolution 

Zamów broszurę PowerBar® Nutrition Coach dla Triatlonistów

Powrót do listy